top of page

U prostorima Družbe "Braća hrvatskog zmaja" predstavljena vina zelinskih vinara

Vrhunska zelinska kapljica u Zagrebu

           U veličanstvenom prostoru, Viteškoj dvorani nad Kamenitim vratima u Zagrebu i  organizaciji Družbe "Braća Hrvatskog Zmaja", na inicijativu njihova člana, Zdravka Valentakovića, Zmaja Zelingradskog, predstavljena su vina zelinskih vinara. Svoja su vina predstavili Ivana i Stjepan Puhelek, Branimir Žigrović, Željko i Karlo Kos, Kristijan Kure i Mirjana Jarec Kure.

      Tek tridesetak kilometara od hrvatske metropole, Zagreba, prava je vinska vinska metropola, Sv. I. Zelina. Istočni obronci Medvednice, brežuljkasti osunčani položaji idealni su za uzgoj loze i dobivanje grožđa vrhunske kvalitete, osnove za proizvodnju vrhunskih vina. Družba "Braća hrvatskog zmaja" osnovana je 1905. godine. Djeluje na širokom domoljubnom, kulturnom, kulturološkom, nacionalnom, narodnom, znanstvenom, umjetničkom i nadasve svehrvatskom području, na svemu što doprinosi boljitku i napretku. Nakon toplih riječi dobrodošlice od strane domaćina i kratkog podsjetnika o dugoj i bogatoj vinogradarsko-vinskoj tradiciji u Prigorju, o čemu je govorio Zdravko Valentaković, kolege vinare i vina predstavila je mlada vinarka Ivana Puhelek. Puhelek je znanstvena novakinja na zagrebačkom Agronomskom fakultetu gdje trenutno završava doktorat, zelinska dogradonačelnica, a svojevremeno je bila i Vinska kraljica. Kratkim pozdravnim riječima vinarima i gostima obratio se Veliki meštar Družbe prof. dr.sc. Nevio Šetić Zmaj od Istre. "Od početka djelovanja Družba "Braća Hrvatskoga Zmaja" u svojim je redovima imala velik broj istaknutih imena hrvatske kulture i javnog života. Veliku ulogu u razvoju suvremenog vinogradarstva i vinarstva imao je Dragutin Stražimir u drugoj polovici 19. st. i njegova knjiga Vinogradar, a u 20. st. Milan Pažić", kazao je dr. sc. Šetić.

      Nakon predstavljanja vina, gosti i domaćini uživali su u vrhunskim kapljicama zelinskih vinara, prije svega u kapljici od autohtone sorte Kraljevina, kao i u mirisima i okusima ponajboljih vina od nekoliko sorata - Bijelog pinota, Sauvignona, Manzonia, Kernera, Rajsnkog rizlinga sljubljenim s domaćim prigorskim delicijama.

      Vinarije Puhelek Purek, Jarec-Kure, Željko Kos, Žigrović, Puhelek-Purek u vrhu su zelinske vinske ponude, ali i ukupne hrvatske. U Prigorju, duge vinske tradicije, loza je glavna djelatnost već desetljećima; prva vinska izložba održana je u Sv. I. Zelini još 1866. godine. Dogodine će se održati 50. izložba u slijedu! Presudnu ulogu u postavljanju vinogradarstva na suvremene temelje odigrao je tamo u drugoj polovici 19. stoljeća Dragutin Stražimir i njegova knjiga Vinogradar. U 20. pak stoljeću ističe se djelovanje Milana Pažića.
Na te važne podatke podsjetilo se u prostorijama Družbe Braće hrvatskog zmaja iznad Kamenitih vrata, čiji su članovi ugostili spomenute vinare, a oni su uzvratili degustacijom svoje vrsne kapljice. U prvom je planu dakako bila domorodna prigorska sorta kraljevina, koja se u nekim buteljama ponosi i oznakom županijske robne marke. U predstavljanju vinara glavnu je riječ imala Ivana Puhelek, i sama vinarka, svojedobno županijska Vinska kraljica, zelinska dogradonačelnica i znanstvenica na Agronomskom fakultetu u Zagrebu gdje sada dovršava doktorat. Uz njihove kraljevine, koje su pokazale kako se dobra i tražena kapljica može dobiti od te nekoć potcijenjene i zanemarene sorte,  nazočni su se mogli uvjeriti da se u zelinskom kraju uspješno uzgajaju i popularne međunarodne sorte, kao što su bijeli pinot, rajnski rizling, sauvignon, križanac manzoni, kerner, crni pinot... a spravljaju se i pjenušci zavidne kakvoće.

bottom of page