top of page

Simfonija maslinovih ulja Salvela

               Peto poglavlje Premium priče u organizaciji udruge za kulturu stola G.E.T. održano je u zagrebačkom restoranu No No No 

           Uz vina, unazad nekoliko godina u Hrvatskoj je značajno porastao interes i za maslinova ulja. Prilog širenju kulture korištenja maslinovih ulja u prehrani daje i G.E.T. udruga za kulturu stola kroz edukativne i zanimljive priče. Peto poglavlje njihove Premium priče održano je u zagrebačkom restoranu No No No gdje su kroz paletu ekstra djevičanskih maslinovih ulja Salvela pokazane velike mogućnosti primjene maslinovih ulja u kulinarstvu te dobrobiti koje daju maslinova ulja. "U našim Premium pričama uvijek nastojimo predstaviti nešto novo, a ovaj put je to restoran No, No, No koji je otvoren prije nešto više od mjesec dana", kazao je  Tomislav Stiplošek, predsjednik udruge G.E.T. Po riječima Gordana Graovca, voditelja restorana, fokus je na manjim tvrtkama i OPG-ovima iz svih krajeva Hrvatske, kako bi gosti mogli uživati u isključivo svježoj i organskoj hrani, domaćim vinima, maslinovim uljima, pivu i sokovima. Restoran No No No nudi najbolje iz hrvatske kuhinje s utjecajima svjetskih trendova u gastronomiji. Glavni akteri Premium priče bila su ekstra djevičanska maslinova ulja Salvela pulskog Agroprodukta, a pratnja su im bila vina Medea istog proizvođača, te biser vino Giovanni OPG Palčić. Suradnju restorana s domaćim proizvođačima potvrdio je i izvrstan sok od jabuka bez konzervansa, boje i aditiva proizvođača Pavelić iz Lekenika. No, dakako, ništa bez ukusnih zalogajčića za koje se pobrinuo chef Kornelije Malić.

        Maslinova ulja Salvela i vinariju Medea predstavio je Marko Krstačić, a o vinima koja su pratila pojedina jela i ulja govorila je Jelena Puh Miloš, voditeljica Eno expert akademije.

 Jelena Puh Miloš, voditeljica Eno expert akademije predstavila je vina

Jedinstvena Salvela ulja

           Agroproduktovi maslinici smješteni su na području Barbarige i Fažane, na ukupnoj površini od 35 hektara. Područje Barbariga, nasuprot Brijunskog arhipelaga, prirodno je zaštićeno sa sjeverne i s južne strane, pa se masline na tom području proizvode još od doba Rimljana. Zahvaljujući iznimno povoljnim položajima, pažljivo odabranom sortimentu i vrhunskoj tehnologiji proizvodnje,  ulja Salvela vrhunske su kvalitete. Proizvodi se u limitiranim  serijama, od pet sorti - autohtonih sorta istarske bjelice i buže te talijanskih sorti leccino, leccione i pendolino. Zahvaljujući iznimnom kulinarskom umijeću i, kako je sam kazao, vrhunskoj kvaliteti ulja Salvela, svako od ulja chef Malić nepogrešivo je sljubio s jednim od jela. A u prilog tome govorila su zadovoljna nepca. Paletu Salvela ulja čine monosortna ulja i blend Aurum. Kvaliteta Salvela učlja prepoznata je u zemlji i inozemstvu, o čemu svjedoče brojne osvojene nagrade i priznanja.

Medea vina

        Medea vina dolaze iz vinograda s područja južne Istre, okolice Medulina i Pule. Prostiru se na površini od 60 hektara, a većina nasada je pod sortom malvazija. Uz malvaziju, dio površina je pod merlotom, chardonnayem, cabernet sauvignononom, teranom, refoškom i syrahom. Kao i kod maslinovih ulja, i vina se proizvode u limitiranim serijama - Montiron malvazija i Merlot Punta Greca, čiju su kvalitetu prepoznali domaći, kao i inozemni potrošači.

Palčićev Giovanni

       Vinogradi Leonarda Palčića smješteni su u Dajli, nedaleko Novigrada, u neposrednoj blizini mora. OPG Palčić uzgaja malvaziju i merlot koja buteljira kao sortna vina te teran koji je osnova za izradu Giovannija. Giovanni se proizvodi drugim vrenjem u tanku (Charmat postupkom) od vina u kojem je od 80 do  90% terana, vinificiranog "na bijelo" i malvazije, a godišnje ga se proizvede 1.500 butelja. "Giovanni je lagano i osvježavajuće pjenušavo vino. Diskretni zreliji miris prožet je ugodnom svježinom. Istančane kiseline daju mu živost, svježinu i pitkost", komentirala je Jelena Puh Miloš.

Foto: Silvija Munda

   Chef Kornelije Malić, Sandra Marček Cvitić (vina Medea) i Marko Krstačić koji je predstavio ulja Salvela

Gordan Graovac i Tomislav Stiplošek

Domaći kruh i maslinovo ulje Buža u restoranu

No No No

bottom of page