top of page

Zlato u Dravi i na tanjuru

Doživite jesen u Međimurju

U zelenom Međimurju "zlato" u tanjuru, zlato u Dravi

         Međimurje je zaista bajkovito - izvana zeleno, "iznutra zlatno" - uz zlata vrijedne domaće  delicije ovdašnjih prestižnih restorana tridesetak gastronauta, članova Kluba gastronaut  na čelu s predsjednicom Kluba Karin Mimica imalo je priliku čuti zanimljivu priču o ispiranju zlata na Dravi koju je prezentirao Matija Horvat, najstariji i danas jedini živući dravski zlatar 

      Zahvaljujući sve bogatijoj i raskošnijoj ponudi domaćih delicija i vrsnim kuharima međimurskih restorana - Mamice, Male Hiže i Međimurskih dvora, Međimurje postaje sve poznatije i kao prava gastronomska meka. Jedna je to od naših najrazvijenijih destinacija  kontinentalnoga turizma u koju, uz domaće,  dolazi sve više i inozemnih gostiju. 

   Međimurje - europska destinacija izvrsnosti 
Dvije godine za redom Međimurska županija dobila je prestižnu nagradu Eden - Europska destinacija izvrsnosti, što je najveće europsko priznanje. "Krivci" za nagradu su ponajviše vinari, OPG-a i turistički djelatnici koji su velikim trudom i radom radom obogatili ponudu Gornjeg Međimurja. Prošle godine ponuda je predstavljena na temu "Turizam i lokalna gastronomija". 
 

              Sve popularniji cikloturizam
          "Međimurje je jako  dobro  povezano sa svim dijelovima Hrvatske i Europe kvalitetnim prometnicama, a komunalna i turistička infrastruktura jedna je od najkvalitetnijih u Europi", kazao je naš domaćin, Rudi Grula, direktor  Turističke zajednice Međimurske županije dodavši kako je cijela turistička priča odlično povezana s kvalitetno osmišljenom županijskom turističkom strategijom. Unazad nekoliko godina sve važniji dio turističke priče je sve popularniji cikloturizam koji privlači sve veći broj turista u Međimurje. "No, kontinentalni turizam još uvijek je na "repu" ukupnog hrvatskog turizma", kaže Grula i dodaje kako bi veće razumijevanje i podrška države dobro došla. 

Dravski zlatar Matija Horvat

        Restorani Mala hiža i Međimurski dvori 
       Jedan od reprezentativnih i nezaobilaznih restorana u Međimurju je Mala hiža u Mačkovcu u vlasništvu obitelji Tomašić. Zanimljiv i ugoan ambijent i vrhunska domaća hrana glavni su aduti ovog restorana. Priču o proizvodnji mesa z tiblice, ovdašnjeg tradicionalnog jela ispričao nam je Branko Tomašić, a meso z tiblice sjajno se sljubilo s vinima međimurskih vinara Dvanajščak-Kozol i Štampar. Za ovu deliciju koristi se svježe svinjsko meso - svinjski but u komadu bez kostiju i kože, svinjska leđa i slabina, lopatica, vrat, rebra i potrbušina i leđna slanina. Nakon zrenja pakira se u tradicionalne drvene posude, "tiblice" ili u vakuum pakiranja.
 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

 

    Izletište Međimurski dvori u Lopatinecu, u vlasništvu Tatjane i Marijana Martinjaša osvajaju vrhunskim okusima jela koja nastaju u kuhinji restorana, ali i dobrom zabavom za ljubitelje kuhače - kulinarskim radionicama. Tako smo i mi novinari imali priliku naučiti vještine spravljanja trganaca, razvlačenja tijesta za štrudlu, a nakon toga uživati u okusima. Uz zamamne okuse, večera koja je uslijedila pod nazivom "Mistični okusi Međimurja" provela nas je kroz povijest od keltskog, preko vremena Zrinskih, do današnjih dana. S međimurskim delicijama odlično su pasala vina vinarije Kocijan, a malo po malo, na gala večeri kroz vina stigosmo i do Dalmacije, otoka Hvara i uvjerismo se u ljubav međimurskih jela i vina gostujuće vinarije, PZ Svirče. 

U restoranu Mamica

Karin Mimica i Branko Tomašić

Žarko i Sandra Nedeljeko

Predstavljanje tradicionalnih proizvoda kolinja u Mamici
        Naša međimurska priča započela je u Pušćinama, obiteljskom restoranu i pansionu Mamica na čijoj se terasi prezentirala priprema delicija tijekom kolinja - čvaraka te crnih i bijelih "čurki" (krvavica). Cilj je sačuvati stare običaje i jela, uživati u njima kao što su uživali naši stari. Upravo ta jednostavna, ali iznimno ukusna jela iz dana u dan oduševljavaju sve više gostiju. U restoranu Mamica koriste kvalitetne domaće namirnice, proizvedene na lokalnim obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima. Već nakon prve godine od otvorenja (2008.) restoran i pansion Mamica uvršten je u 100 najboljih restorana Hrvatske po izboru Kluba Gastronaut.  
        "U našem kraju kolinja su počinjala odmah nakon završetka poljoprivrednih radova, a trajala su do Božića. Nastavljala bi se polovicom siječnja ili veljače", pojasnila je Sandra Nedeljeko koja je uz supruga Žarka vlasnica Mamice, dok je pažljivo miješala čvarke. Čvarci su u biti bili nus proizvod kaže Sandra, jer je cilj topljenja prethodno prokuhane slanine bio dobivanje masti. Nakon mljevenja i soljenja dio te slanine spremao se zajedno s prepečenim prethodno pacanim i dimljenim komadima mesa - bio je način konzerviranja hrane. Na ručku u Mamici uz čvarke i čurke na stolu se našla i kolinjska juha, dinstano kiselo zelje, restani i "kalapajsani kalamper", a krijepilo se zlatnim kapljicama vina obiteljskih vinarija Belović i Lovrec. 

                                      Zlatno Međimurje
     Zanimljiv dio turističke priče o Međimurju je i ispiranje zlata na Dravi s kojim nas je upoznao jedini živući dravski zlatar, Matija Horvat, živahni 94-godišnjak, koji nam je pokazao kako se to nekad radilo. Prije 80-tak godina, do izgradnje prvih hidrocentrala i nestanka riječnih sprudova dodatne prihode ispiranjem dravskog zlata ostvarivalo je 200-tinjak Međimuraca. "Išli smo po dvojica, spavali smo na otvorenom, uz rijeku, dugo stajali u vodi, ali bilo je isplativo. Zlato smo  proizvodili uz zagrijavanje uz pomoć žive, a to naše dravsko zlato bilo je najčišće na svijetu", kazao je Matija pokazujući grumen zlata koji je svjedočio o nekim davnim vremenima.  
      S dravske obale zaputili smo se u Črečan, Medeni vrt Tatjane Šardi čije gospodarstvo proizvodi med. Na živopisnom imanju "dočekale" su nas vrijedne pčelice i žene Udruge Vrijedne roke Međimurja koje su nam prezentirale pletenje cekera od kukuruzovine, nekad korisnog zanata, danas turističke atrakcije. 

Karin Mimica sa supružnicima Martinjaš

Tim Male hiže

           Ljubav međimurskih jela i hvarskih vina 
      Kao predjelo poslužen je Pozojov tanjur - meso z tiblice, dimljeni juneći jezici, sir turoš, domaći dimljeni sir s bučinim košticama uz Horu 2015. PZ Svirče. Slijedila je Kugačova krem juha od vrganja koja je odlično pasala uz Bogdanušu 2015., pa Pikačovi špikači od telećeg pečenja sa šiškrlinima, (u umaku od vrhnja i crvene horgoške paprike s valjušcima od kukuruznog brašna i krumpira). Zvončarsko kiselje od svježeg sezonskog povrća, Pozojovi hlebeki z naše pećnice posluženi uz uz Pošip 2015. bili su izazov za svačije nepce. Patuljčekova pečena raca s nadjevom od hajdinske kaše i guščje jetre poslužena je uz Plavac Reservu 2010., a za kraj Vilinsko slatkovje - međimurska gibanica uz prošek iste vinarije. Dobroj i zaigranoj atmosferi pridonijeli su igrokazi inspirirani međimurskim legendama, izbor viteza i dame, brižljivo osmišljen program supružnika Martinjaš koji su uz restoran vlasnici i Etno Art Travel Agency preko koje u Međimurje dolazi sve veći broj posjetitelja.

bottom of page