top of page

Novinari FIJETA u

bednjanskom kraju

Turistički novinari FIJETA posjetili Trakošćan i bednjanski kraj

Mjesto u kojem se bajka živi

                Sklad prirode, specifičnosti lokalne arhitekture, bednjanska kreativnost i ljubaznost čine ovaj kraj pravim turističkim draguljem. Bednjačani ga zovu "najljepšim komadićem svijeta", u što su se uvjerili i Fijetovci, turistički novinari i pisci u turizmu tijekom dvodnevnog boravka u bednjanskom kraju

                     Premda je u meteorološkim krugovima poznat kao kraj koji čak i zimi bilježi niže temperature od gorskih krajeva Hrvatske poput Like i Gorskog kotara, tijekom posjete turističkih novinara FIJETA Trakošćanu i bednjanskom kraju, zahvaljujući dobrom raspoloženju i domaćina i gostiju, temperatura je poprilično porasla. Istina, ni stvarna temperatura nije bila niska, bio je prekrasan, sunčan dan. Tako smo, u tom sunčanom danu, pod "dirigentskom palicom" Tine Eterović Čubrilo, predsjednice FIJET Hrvatska, cijenjene novinarke Hrvatskog radija stigli do prekrasnog dvorca Trakošćan. Lijep i veleban u svako doba godine, koliko god ga puta prije toga posjetili, uvijek iznova očarava svojom ljepotom. Sve odiše romantičnošću - dvorac, podno njega jezero, zagorski bregi, proplanci, šume...Sve uredno i tiho, samo čekate da puteljkom prođe djeva čija će krinolina tek zašuštati i na trenutak obogatiti tišinu...Izgrađen krajem 13. stoljeća, Trakošćan je bio utvrda, osmatračnica za nadzor puta od Ptuja prema bednjanskoj dolini. No, nije se pojavila djeva u krinolini, a naš je domaćin bio Adam Pintarić, ravnatelj dvorca Trakošćan.

Priroda i dvorac - magična kombinacija

       Dvor Trakošćan je kulturno dobro, zaštićena povijesna cjelina u čijem sastavu je dvorac, građevina uz dvorac, perivoj i park šume s jezerom. Jedan je od rijetkih objekata u Hrvatskoj sa sačuvanom vlastitom građom, povijesno usko vezanom uz arhitektonski okvir i život njegovih vlasnika. Dvije su priče o nazivu dvorca - prva kaže da je nazvan po tračkoj utvrdi (arx Thacorum) koja je, kaže legenda, postojala u vrijeme antike, a druga da je nazvan po vitezovima Drachenstein, gospodarima bednjanskog kraja u srednjem vijeku.

          U pisanim dokumentima toponim Trakošćan prvi se put spominje 1334. godine. Prvi njegovi gospodari nisu poznati, a od kraja 14. st. njegovi vlasnici su grofovi Celjski, tadašnji gospodari čitave Zagorske grofovije. Izumiranjem obitelji Celjski cijeli posjed i dvorac Trakošćan dijeli sudbinu ostalih njihovih gradova i posjeda koji se usitnjavaju i mijenjaju gospodare. U razdoblju procvata gradnje dvoraca u Hrvatskom zagorju, u drugoj polovini 18. st., Trakošćan se napušta. Zapušten, propada, a tek sredinom 19. st. obitelj se ponovno počela zanimati za svoj titularni grad, u duhu novog vremena, romantičnog povratka prirodi i obiteljskim tradicijama. Ubrzo nakon toga podmaršal Juraj V. Drašković grad obnavlja u rezidencijalni dvorac, a park uređuje kao romantičarski perivoj. Naredne generacije povremeno su boravile u Trakošćanu sve do 1944., kad se iseljavaju u Austriju. Ubrzo nakon toga dvorac je nacionaliziran. Muzej sa stalnim postavom nastao je 1954., a danas je dvorac u vlasništvu Republike Hrvatske. 

Za" ispiranje očiju"

         Zbog svoje atraktivnosti Trakošćan je jedno od najpoznatijih odredišta kontinentalnog turizma u Hrvatskoj. Dvorac, jezero i okolna priroda tvore neodoljivo magičnu kombinaciju za turiste iz cijelog svijeta. Smješten na brdu, uz jezero u kojem se svaki dan "ogledava", Trakošćan uvijek i iznova plijeni svojom mirnom ljepotom. Šećući parkom, razgledavanjem dvorca imate osjećaj da ispirete oči, vlastitu nutrinu, nečim lijepim i čarobnim. Uvjerena sam da gledanjem lijepih stvari, lijepe prirode, slika i svih drugih ljepota i naša nutrina postaje ljepša i bolja. Da bismo održali fizički život, moramo jesti, a ovo je hrana za našu nutrinu.  Muzej posjeduje vrijednu muzejsku građu iz razdoblja renesanse do historicizma sačinjenu od vrijednih zbirki slika, namještaja, oružja i drugih predmeta koji su stalno izloženi u originalnim prostornim cjelinama koje prezentiraju velikaški život kroz povijest Trakošćana i obitelji Drašković. Nakon razgledavanja dvorca valjalo je okrijepiti i tijelo. Za to su se pobrinuli naši domaćini u hotelu Trakošćan, na čelu s direktoricom Verom Kanjugom Starčević. 

 

I  vjenčanje iz bajke 

           Uzimajući u obzir činjenicu da još uvijek u Hrvatskoj nemamo dovoljno kvalitetnih smještajnih kapaciteta, posebice u kontinentalnom turizmu, jasno je koliko je hotel Trakošćan koji ima četiri zvjezdice pridonio razvoju turizma ovoga kraja i kvalitetnijoj ponudi. Nakon obnove, svoja je vrata turistima otvorio u prosincu 2011. godine. S obzirom da u svom sastavu ima kongresni centar, wellness centar Lorem Paradiso s unutarnjim bazenom, sportske terene (malonogometno, odbojkaško i košarkaško igralište), svojim sadržajima udovoljava i najzahtjevnijim gostima. Njegov okoliš, dvorac, šetnice oko dvorca, jezero i šume dodatni su bonus za svakog gosta. Upravo taj magični okoliš pruža i druge mogućnosti - najromantičnije vjenčanje iz bajke na vrhu dvorca Trakošćan, o kojem maštaju sve djevojke. A nastavak fešte u hotelu. Po riječima direktora dvorca, Adama Pintarića, organizirali su vjenčanja Japanaca! Stoga, svi vi romantični, spremni ozakoniti svoju vezu - u Trakošćan! Kad se tomu doda odlična gastronomska ponuda bazirana na domaćoj, zagorskoj kuhinji, poput purice s mlincima, zagorskih štrukli i drugih delicija, užitak u hotelu Trakošćan je potpun. 

Večera i "Singerica"

Nakon što smo nahranili i dušu i tijelo, valjalo se i nasmijati. A to je, čini se, dobro znala i organizatorica susreta novinara, Marija Barić, novinarka Varaždinskih vijesti i članica Izvršnog odbora FIJET Hrvatska koja nam je priredila pravo iznenađenje - komičnu monodramu Singerica u izvedbi Jagode Kralj Novak, glumice HNK u Varaždinu. I tako smo uživali u ispovijedi Eme, tekstilne radnice bez posla koja je od posve obične žene postala Emanuela, kurtizana koja je pjevala, plesala i zavodila. A nas je dobro nasmijala!

bottom of page