top of page

Maslinovo ulje prija i uz čvarke i kulen!

         Ljubav ne poznaje granice, pa tako ni granice u kulinarstvu. Da se maslinovo ulje ljubi i s delicijama koje nisu iz njegova podneblja, čvarcima i kulenom, novinare su uvjerili chefovi zagrebačkih restorana Trilogije i Agave koji su delikatesne zalogaje sljubili s maslinovim uljem Fanito iz Vela Luke  i vinima Šember. Pravi izazov za nepce!

      Istinski kulinarski istraživači, chef restorana Trilogija Branko Biškup i Agave, Belizar Miloš uvijek iznova iznenade, pomičući kulinarske granice. U tome su im pomogli svojim izvanrednim maslinovim uljima Velolučani Fanito i Marija Žuvela, otac i kći i mlada snaga obiteljske vinarije, Nikola Šembe, čija su ulja i vina sljubljena s delikatesnim zalogajima.  A nama novinarima obogaćena su i otvorena osjetila za nove spoznaje. 

       Nakon kušanja maslinovog ulja sorti Lastovka i Drobnica i čaja od lista masline uslijedilo je istinsko iznenađenje - čvarci i kulen odležan u maslinovom ulju i s istim preliven koji se odlično sljubio sa Šemberovim maceriranim Rajnskim rizlingom. Potom focaccia s maslinovim uljem Torkul, sušenim rajčicama i maslinama, krema od artičoka, parmezana i tartufa s jadranskim kozicama i emulzijom od maslinovog ulja Torkul i vlasca s potpisom chefa Belizara Miloša i macerirani Šemberov Rajnski Rizling. Za glavno jelo bila su pačja prsa s domaćim gnudima na podlozi od bundeve i špeka uz kremu od komorača, umak od brusnice i crvenog vina pripremljen u restoranu Trilogija te brusketa s paštetom od guščje i pileće jetre s emulzijom od naranče i maslinovog ulja Torkul restorana Agava. Jelo je u stopu pratio Šemberov Crni Pinot. 
        I desert je obilježilo ulje Torkul - suhe smokve odležane u ulju uz svježi sir s medom i uljem, sladoled s okusom oraha uz orahe i maslinovo ulje Torkul. Pjenušac rose Šember podvukao je cijelu kombinaciju i dodao dašak glamuroznosti.
       Čokoladnu tortu s bademima prelivenu maslinovim uljem Torkul valjalo je zaliti Crnim pinotom Šember, a našu južnu deliciju, varenik i maslinovo ulje Torkul upotpunio je liker od masline.
Osim što nam je nasušna potreba, hrana je i ljubav. Istinski hedonisti poznaju njezinu moć spajanja ljudi. Tako je oduvijek bilo, pa i ovaj put - od krajnjeg istoka do krajnjeg juga. 

 

Nikola Šember, Belizar Miloš, Marija Žuvela, Fanito Žuvela

Korčulansko blago, čaj od lista masline "Fanito" 

       Čaj od lista masline jednostavno se priprema. Pola litre vode stavi se kuhati. Nakon što voda proključa, u nju se stavi 20 g osušenog lišća i promiješa. Nakon toga smanji se temperatura i kuha još dvije minute. Čaj se poklopi i ostavi da odstoji 10-tak minuta. Nakon cijeđenja može se piti. Za čaj je najbolje mlado lišće, pa se preporučuje brati u proljeće. Lišće se osuši na zraku i čuva u zatvorenim posudama, u tamnom prostoru.    
 

 Još jednostavnija priprema čaja je iz filter vrećica. Naime, nije svatko u prilici brati lišće masline. Fanito Žuvela, vlasnik obiteljskog obrta za proizvodnju i trgovinu "Fanito" iz Vela Luke na otoku Korčuli baštini dugu i bogatu tradiciju uzgoja maslina i proizvodnje maslinova ulja. Unazad nekoliko godina proizvode i čaj od lišća maslina, koji se "ukrcao" na Slow Food Arku Okusa.  Arka okusa je veliki on line katalog prehrambenih proizvoda kojima prijeti nestanak, odnosno katalog ugroženih tradicijskih proizvoda.

Projekt su 1999. godine zajednički pokrenuli Slow Food Fondacija za bioraznolikost i Gastronomsko Sveučilište u Pollenzu. Jedan od glavnih ciljeva Slow Food pokreta i projekta Arka okusa je očuvanje tradicijskih proizvoda i znanja koji za sada  obuhvaća oko 1500 proizvoda iz cijelog svijeta.

       Po riječima Marije Žuvele, mlade ekonomistice zadužene u obiteljskom poslu za marketing i plaman proizvoda, godišnje proizvedu, ovisno o godini, od tri do pet tisuća kutija čaja. U svakom pakovanju je 20 filter vrećica. Čaj Fanito je prirodni proizvod napravljen od pažljivo, ručno branog i brižljivo odabranog lišća izvornih maslina iz jednog od naših najvrjednijih i najljepših maslinarskih krajeva na otoku Korčuli. Plasman je osiguran uglavnom kroz ugostiteljske objekte, eminentnije restorane i hotele na dubrovačkom i zagrebačkom području, a značajan dio proizvodnje izveze se u zapadnoeuropske zemlje i zemlje u okruženju - Francusku, Luksemburg, Austriju, Crnu Goru. Trenutno su u tijeku pregovori za izvoz u U. K. 
"Želja nam je bila ponuditi tržištu, kupcima, proizvod koji se na Korčuli koristi od davnina, ne samo za užitak, već i kao pomoć kod snižavanja krvnog tlaka, smirenje i detoksikaciju organizma. Zadaća svih nas je, između ostalog i zaštita naše gastronomske tradicije, tradicijske proizvodnje i proizvoda, a čaj od lista masline jedan je od takvih proizvoda", ustvrdila je Marija.

bottom of page